Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że Technikum nr 9 w Zespole Szkół Gastronomicznych we Wrocławiu jest wśród 500 najlepszych techników w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Liceów i Techników PERSPEKTYWY 2020 i przysługuje mu tytuł "Brązowej Szkoły 2020".

100. rocznica urodzin Stanisława Lema

 
 

27 listopada 2020 r. w drodze uchwały Sejm ustanowił Stanisława Lema jednym z patronów roku 2021.
„W swoich rozważaniach nad kondycją współczesnego człowieka, skutkami postępu technicznego
i cywilizacyjnego dostrzegał wiele zagadnień fundamentalnych dla kultury i myśli współczesnej.
Przestrzegał przed negatywnymi skutkami technicznego rozwoju cywilizacji, a jego prace teoretyczne
i prognozy futurologiczne mają znaczący wpływ na definiowanie miejsca ludzkości we wszechświecie
i prognozowanie jej losu” - głosi tekst uchwały. „Człowiek wyruszył na spotkanie innych światów, innych cywilizacji, nie poznawszy do końca własnych zakamarków, ślepych dróg, studni, zabarykadowanych, ciemnych drzwi” - pisał w swej najpopularniejszej powieści „Solaris”. 
 
12 września minęła 100. rocznica urodzin Stanisława Lema - jednego z ojców światowej literatury science fictio Urodzony we Lwowie Lem był polskim pisarzem, filozofem i futurologiem, reprezentującym nurt fantastyki naukowej. W swej twórczości poruszał kwestie rozwoju nauki i techniki, ludzkiej natury, możliwości porozumienia się istot inteligentnych, czy miejsca człowieka we Wszechświecie. Jego dzieła zawierają odniesienia do stanu współczesnego społeczeństwa, refleksje naukowo-filozoficzne na jego temat, a także krytykę ustroju socjalistycznego. Stanisław Lem jest najczęściej tłumaczonym polskim pisarzem, a w pewnym okresie był najbardziej poczytnym nieanglojęzycznym pisarzem SF. Jego książki zostały przetłumaczone
na 41 języków i przekroczyły nakład 30 mln egzemplarzy. Napisał m. in. „Cyberiadę”, „Solaris” czy „Bajki robotów”. Twórca zmarł 27 marca 2006 r. w Krakowie. Stanisław Lem został uhonorowany m.in. medalem "Gloria Artis" i najwyższym polskim odznaczeniem państwowym Orderem Orła Białego. Jego imieniem nazwano planetoidę (3836 Lem) oraz pierwszego polskiego satelitę naukowego.  

Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych na wystawę do biblioteki.
                                                                                                                                           Nauczyciele biblioteki 

 

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Są one wykorzystywane w celu zapewnienia poprawnego działania serwisu. W każdej chwili możesz dokonać zmiany ustawień dot. przechowywania plików cookies w Twojej przeglądarce. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na przechowywanie plików coockies na Twoim komputerze.
X